اخبار > حدود ۳۰۰ مدخل برای دانشنامه استانی دفاع مقدس با همکاری دانشگاه یاسوج در حال تدوین استيکشنبه ١٧ ارديبهشت ١٤٠٢ :: ١٨:١٠
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد:

حدود ۳۰۰ مدخل برای دانشنامه استانی دفاع مقدس با همکاری دانشگاه یاسوج در حال تدوین است

نشست کمیته تخصصی «آموزش، پژوهش، اسناد و مدارک دفاع مقدس» امروز به ریاست رئیس دانشگاه یاسوج در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد. صبح امروز(یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲)

حدود ۳۰۰ مدخل برای دانشنامه استانی دفاع مقدس با همکاری دانشگاه یاسوج در حال تدوین است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، اولین نشست کمیته تخصصی «آموزش، پژوهش، اسناد و مدارک دفاع مقدس» کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۴۰۲ با حضور دکتر بهادر کرمی رئیس دانشگاه یاسوج، امیر عباس آسمند مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد و دیگر اعضای این کمیته در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه یاسوج برگزار شد.

سرهنگ «امیرعباس آسمند» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد در این نشست ثبت و ضبط تاریخ شفاهی رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس را از مهم‌ترین اولویت‌های این کمیته عنوان کرد و اظهار داشت: همه ادارات و سازمان‌ها ملزم شده‌اند که در خصوص ثبت و ضبط تاریخ شفاهی رزمندگان و ایثارگران خود اقدامات لازم را انجام دهند که طبق ارزیابی‌ها تنها چند اداره از جمله جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی و دادگستری در این خصوص همکاری کرده‌اند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد افزود: سه عنوان کتاب اسنادی مربوط به نقش دانشگاه علوم پزشکی استان در دوران دفاع مقدس به چاپ رسیده که در آینده‌ای نزدیک رونمایی خواهد شد.

آسمند بیان کرد: جهاد کشاورزی استان پنج مصاحبه تاریخ شفاهی را آغاز کرده و چهار عنوان کتاب اسنادی مربوط به نقش این دستگاه اجرایی در دوران دفاع مقدس در حال تولید است. وی بیان کرد: یک پروژه تاریخ شفاهی نیز توسط دادگستری استان اجرا شده و سازمان امور مالیاتی نیز در چاپ یک عنوان کتاب تاریخ شفاهی مشارکت کرده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد گفت: سال گذشته دو کارگاه آموزشی مصاحبه و تدوین تاریخ شفاهی برای سازمان‌ها و ادارات برگزار کردیم تا دیگر بهانه‌ای باقی نماند، با این حال برخی ادارات که از امکانات لازم برخوردار هستند و زمینه‌های لازم نیز برای آنها فراهم شده هیچ عملکردی نداشته‌اند که گزارشی از عملکرد ضعیف آنها در شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به استاندار ارائه می‌شود.

آسمند با اشاره به آخرین وضعیت دانشنامه استانی دفاع مقدس، ابراز کرد: حدود ۳۰۰ مدخل برای این دانشنامه تعریف شده که با همکاری دانشگاه یاسوج در حال تدوین است و تاکنون ۷۲ مقاله علمی دانشنامه تایید نهایی شده است.

وی بیان کرد: در دانشنامه استانی دفاع مقدس، هر اداره‌ای به عنوان یک مدخل تعریف شده و باید نقش خود را از ابتدا تا انتهای دفاع مقدس بر اساس اسناد و مدارک مربوط به آن دوران تدوین کنند و در جاهایی که با کمبود و یا نبود اسناد و مدارک مواجه هستیم از طریق مصاحبه و تحقیق میدانی وارد شده‌ایم.

آسمند از رونمایی جلد اول دانشنامه استانی دفاع مقدس تا پایان سال جاری خبر داد و اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی و اداراتی که میزان پیشرفت تدوین مقالات آنها ۵۰ درصد است تا دو ماه آینده کار تدوین مقالات را به اتمام برسانند و ادارات و دستگاه‌هایی که تاکنون کار تدوین مقالات خود را شروع نکرده‌اند تا دو ماه آینده ۵۰ درصد کار را انجام دهند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد همچنین از ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان خواست حداقل سه پروژه مصاحبه، پیاده‌سازی و تدوین تاریخ شفاهی در سال ۱۴۰۲ اجرا کنند.