اخبار > گردهمایی بزرگ نجوم و اختر فیزیک دانشگاه یاسوجچهارشنبه ١٣ ارديبهشت ١٤٠٢ :: ١٣:٤٩

گردهمایی بزرگ نجوم و اختر فیزیک دانشگاه یاسوج

به مناسبت گرامیداشت روز و هفته جهانی نجوم 1402 همایش نجوم و اخترفیزیک (سه‌شنبه 12 اردیبهشت‌ماه 1402) در دانشگاه یاسوج برگزار شد

گردهمایی بزرگ نجوم و اختر فیزیک دانشگاه یاسوج

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یاسوج، این همایش با هماهنگی و حمایت هیأت رئیسه، حوزه معاونت پژوهش و فناوری و معاونت فرهنگی دانشگاه یاسوج، انجمن نجوم دانشگاه یاسوج، بنیاد ملی نخبگان استان و سازمان بسیج اساتید و با حضور دانشجویان، اساتید، کارکنان و مسئولین دانشگاه یاسوج و دیگر دانشگاه های استان، مسئولین و معلمان مدارس آموزش و پرورش استان، دانش آموزان و دیگر میهمانان عمومی برگزار گردید.

در ابتدای این آئین ، دکتر الهامی فر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یاسوج، ضمن تشکر از مسئولین برگزاری و همکارانی که فرصت برگزاری این همایش را فراهم نمودند و عرض خیر مقدم و تشکر از شرکت کنندگان، در خصوص اهمیت و توسعه علم نجوم و جایگاه ویژه آن و بخصوص برندگان جایزه نوبل و بزرگان نجوم صحبت نمودند.

در ادامه، دکتر عوض پور استاد فیزیک دانشگاه یاسوج نیز ضمن عرض خیر مقدم، بر پایداری و توسعه این نوع همایش ها در سطح دانشگاه، مدارس، استان و ملی، تاکید نمودند و این نوع گردهمایی ها را بنای توسعه و پیشرفت علوم مختلف دانستند.

در بخش دیگری از این همایش، دکتر صاحب سروش فر، مسئول رصد خانه و دبیر علمی و اجرائی این همایش نیز ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه یاسوج، گروه فیزیک، انجمن نجوم، بنیاد ملی نخبگان و سازمان بسیج اساتید، آموزش و پرورش و همکارانی که فرصت برگزاری این همایش را فراهم نمودند و عرض خیر مقدم و تشکر از شرکت کنندگان، در خصوص چگونگی برگزاری این همایش و برنامه های آینده صحبت نمودند.

در ادامه برگزاری این همایش، سخنرانان: فاطمه صفایی، ابوطالب فروغی فرد، رضا حاتمی، دکتر شریف زاده و رویا عباسی در خصوص موضوعات مختلف نجومی از جمله تحول ستارگان، کاربرد فناوری نانو در هوافضا، ایستگاه بین المللی فضایی، کمی هندسه با طعم کیهانشناسی، ماموریت ها و دستاوردهای تلسکوپ جیمز وب و آشنایی با شبیه ساز افلاک نما به ایراد سخنرانی پرداختند.

بازدید از نمایشگاه نجومی هنگام پذیرایی و همچنین نمایش فیلم و کلیپ های نجومی از جمله موارد مهم و کاربردی این همایش بود. در پایان این گردهمایی، با رصد آسمان شب با تلسکوپ و دوربین دوچشمی و شور و هیجان خاص حاضرین در همایش به پایان رسید.