اخبار > جشن ازدواج دانشجویی 67 زوج جوان در دانشگاه یاسوج برگزار شدسه شنبه ١٢ ارديبهشت ١٤٠٢ :: ٠٩:٥٢

جشن ازدواج دانشجویی 67 زوج جوان در دانشگاه یاسوج برگزار شد

جشن بزرگ ازدواج دانشجویی (67 زوج) و با حضور آیت‌الله حسینی نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه شهر یاسوج، دکتر بهادر کرمی رئیس دانشگاه یاسوج، حجت‌الاسلام قلندری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان، اعضای هیات رئیسه دانشگاه یاسوج و جمعی از مسئولان استانی و همچنین دکتر محمود انوشه در دانشگاه یاسوج برگزار شد

جشن ازدواج دانشجویی 67 زوج جوان در دانشگاه یاسوج برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یاسوج،  نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد در این مراسم گفت: خداوند خلقت را برای انسان آفریده است و اگر انسان نبود آفرینش را روی کره زمین پایان می بخشد. آیت الله حسینی ازدواج را از سنت و دستورات خداوند متعال دانست و گفت: روایت زیادی وجود دارد که با ازدواج رحمت و برکت نازل می شود، مجرد بودن مطلوب و ممدوح نیست بلکه مذموم است.


نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد افزود: ازدواج ممدوح و شایسته است زیرا سنت ملی مکرم اسلام اجرا می شود، با اجرای سنت اسلام اهل بیت علیهم السلام نگاه ویژه خواهند داشت.  وی تاکید کرد: جامعه  در مسئله ترویج فرهنگ ازدواج و ازدواج آسان و کاهش ازدواج گام بردارند، امروز باید در محافل و مجالس در تهیه ازدواج و اقلام آن باید آسان گرفته شود.

  امام جمعه مرکز استان افزود: دانشجویان در اصل مسئله ازدواج، جلوگیری از افزایش سن ازدواج، توجه به مسئله فرزند آوری باید مورد توجه قرار دهند.


در ادامه این آئین، دکتر محمود انوشه با بیان اینکه تنها نقطه ای که در جهان  توانست در برابر تیمور لنگ مقاومت کند و به عقب نشینی واداشت یاسوج بود، گفت: یاسوج یعنی تک سوار کمان انداز یعنی کسی که در حال سوارکاری تیراندازی می کند، کهگیلویه یعنی کوه های پوشیده از زالزالک معنا می شود.  


این استاد دانشگاه و روانشناس به تشریح معنی ازدواج پرداخت و گفت: ازدواج یعنی پیوند دو نفر که زوج می شوند، ازدواج به معنای جفت بینی نیست، ازدواج درمانگر بیماری های روحی و روانی نیست، ازدواج به معنای ادامه روابط سطحی گذشته نیست، ازدواج به معنای ایجاد علاقه نیست، ازدواج به معانی ۳۰ سال جنگ و دعوا نیست، ازدواج به معنای با چادر سفید رفتن و کف سفید برگشتن نیست، ازدواج به معانی آرایش های چندین میلیونی و ریخت پاش های ۱۸۰ میلیونی نیست، ازدواج به معانی روشنفکری و سنت اندیشی نیست، ازدواج به معانی بهره بردن برای ارث نیست، اما ازدواج یعنی تعهد متقابل، هم دردی متقابل، ازدواج یعنی شناخت و درک متقابل، رفاقت متقابل، آزادی متقابل، صداقت متقابل، مسئولیت  پذیری متقابل، امانت داری متقابل،  انعطاف متقابل و امید دادن متقابل است.


وی به موضوع مودت در آیات قرآن اشاره کرد و گفت: تفاهم یعنی توانایی تحمل تفاوت ها، بنابراین مودت یعنی توانایی تحمل تفاوت ها معنا می شود، لزومی ندارد و قرار نیست در یک زندگی، فرد مقابل را مانند خود کند.  دکتر انوشه همچنین گفت: خداوند از کسی که عمرش بیهوده به هدر برود نمی گذرد، در یک زندگی ۴ رابطه باید بررسی و تحلیل شود تا مجوز ازدواج صادر شود، رابطه اول باید براساس عقلانیت باشد تا احساسات، دوم رابطه دختر با خانواده پسر، سوم رابطه پسر با خانواده دختر بررسی شود بررسی این روابط به معانی پذیرفتن طرفین است و رابطه چهارم رابطه پدر دختر با پدر پسر برای هم کفوبودن بررسی شود.


وی افزود: یک زوج قبل از ازدواج بال های مجزا بودند که با ازدواج و جفت شدن با دو بال باید به سمت منبع عشق یعنی خداوند متعال حرکت کنند، با بررسی همه ادیان از دین مبین اسلام، کامل تر پیدا نکردم بنابراین اگر در امورات مختلف پیرامون دین و معارف حرکت می کردیم سلطان عالم بودیم این موضوع را در شروع زندگی مدنظر داشته باشید. 

وی به عوامل نابودی رابطه ها اشاره کرد و گفت: سه عامل نابودی رابطه شامل صمیمیت بیش از حد، اعتماد بیش از حد و انتظار بیش از حد سه عامل نابودی رابطه است. دکتر انوشه به تشریح وضعیت خانواده پرداخت و گفت: خانواده متلاشی، متزلل، متعادل و  متعالی چهار وضعیت خانواده است، در خانواده متعادل سه ضلع، امنیت(ایمان و اخلاق) و اقتصاد و آموزش هم عرض باشد، خانواده متعالی دارای ۴ ضلع اقتصاد، امنیت، آموزش، هدایت و حمایت است.

در پایان این مراسم از طرف روسای هر دانشگاه، به هر زوج مبلغی به عنوان هدیه ازدواج اهداء شد و از طرف مدیر ازدواج و خانواده نهاد رهبری در دانشگاههای کشور تمامی زوجین دانشجویی استان به اردوی آموزشی و زیارتی مشهد مقدس دعوت شدند.